Roger has been buying cakes from the same baker at the same price for years. Rodger had always been able to buy a certain number of these cakes for $180. Recently, because of a shortage in sugar, the price per cake has increased by $2. Now Rodger is limited to buying 3 fewer cakes for his $180. (…)
Descubre más desde Clases particulares GMAT
Suscríbete y recibe las últimas entradas en tu correo electrónico.